Paprika

Jelentős C-vitamin-forrás. Száz gramm nyers paprikában 70-250 mg C-vitamin-tartalom van, a fajtától függően. A zöld színű fajták általában több C-vitamint tartalmaznak, mint a világossárga és a fehér termésszínű fajták. Az apróbb bogyójú fajtákban szintén több C-vitamin van, mint a húsos, nagy bogyójúakban. Ezen kívül a paprikában megtalálhatók az A-vitamin provitaminjai, az alfa- és béta-karotin, valamint a kriptoxantin. P-vitamint is tartalmaz. Csípősségét a kapszaicin nevű alkaloid okozza. A paprika színét adó festékek kémiai összetételük alapján a karotinoidokhoz tartoznak. Ezek közül jellemző, vagy fő színanyagok a kapszantin, kapszorubin, provitamin hatású színanyagok: kriptoxantin, béta-karotin, egyéb színanyagok: zeaxantin, lutein. A paprika tartalmaz még illóolajat, 3-5 százaléknyi szénhidrátot, 1,2 százaléknyi fehérjét, 0,3 százaléknyi lipidet is.

Forrás: Házipatika

Csípős paprika

A csípős paprika gazdag A-, B-, C- és E-vitaminban, illetve néhány tanulmány azt sugallja, hogy az erős paprikában lévő kapszaicin antioxidánsként is funkcionálhat.

De vigyázat!!! Ha túl sokat eszünk, a csípős paprika hasfájást, hányingert, hányást, hasmenést, gyomorégést okozhat. Persze, egyébként is van, aki érzékenyebb rá - náluk rosszullét, allergiás vagy akár asztmás roham is felléphet. A víz ilyenkor nem segít, de egy kis tej, tejtermék, jégkrém, egy falat kenyér elmajszolása vagy bármilyen keményítőtartalmú élelmiszer enyhítheti a tüneteket.

Forrás: Házipatika